Istoricul Parohiei Învierea Domnului“ – Cimitir Buna Vestire - Iaşi

Istorie Decembrie 13, 2012

Biserica Parohiei„Învierea Domnului“ – Cimitir Buna Vestire - Iaşi a fost ridicată între anii 1998-2002 sub îndrumarea pr. Dan Pălănceanu şi pr. Mihail Adeodatus Ungureanu. Între anii 2002-2009, sub coordonarea pr. paroh Dumitru Cioban, s-au finalizat lucrările interioare, exterioare şi acoperişul sfântului lăcaş prin jertfa şi dăruirea credincioşilor din parohie, precum şi a altor donatori.

În data de 25 octombrie 2009 a fost oficiată slujba de sfinţire a bisericii de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei şi Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor înconjuraţi de un sobor de 16 preoţi şi diaconi. Începând din data de 01 mai 2011 în postul de preot 2 al parohiei sus-menţionate a fost numit P.C. preot Marius Daniel Profir, secretar al Protopopiatului II Iaşi.